Santuokos sudarymas ir nutraukimas



Santuoka – tai socialinė ir dažniausiai religinė valstybės pripažįstama dviejų asmenų sąjunga, sukurianti giminystę. Šiais laikais santuoka daugeliui yra suvokiama kaip nelaisvė, kliūtys ir pinklės. Kuo toliau tuo daugiau jaunų porų tik gyvena kartu, negalvoja apie santykių įteisinimą, bent jau daugelis vyrų tikrai to nenori. Moterims gi kitaip, jos santuoką supranta kaip saugumą, socialines garantijas, šeimos kūrimą.
Ateina tam laikas ir du jauni žmonės nusprendžia kurti bendrą ateitį kartu: kurti šeimą. Prieš sudarant santuoką vyras ir moteris susižada (bent jau dažniausiai taip būna), kitaip tariant jiedu susitaria tuoktis. Pasirenka jiems abiems labiausiai tinkančią ir patinkančią datą bei pradeda planuoti vestuves.
Civiliniame kodekse santuoka apibūdinama kaip civilinė sutartis, kuria siekiama teisinių pasekmių. Tačiau dažniausiai santuoka sudaroma ne tik dėl teisinių pasekmių bet ir dėl meilės, pagarbos bei supratimo vienas kito atžvilgiu, dėl noro sukurti šeimą. Bažnyčia santuoką laiko sakrametu ir kai kurioms šeimas kuriančioms poroms ji yra net svarbesnė nei civilinė. Bažnyčioje besituokiančių porų santykiai yra sudvasinami. Bažnytinė santuoka yra sudaroma visam gyvenimui ir ją nutraukti yra daug sudėtingiau negu civilinę.