Žvejybos santykių teisinis reguliavimas ir pagrindinės problemos



Vi žvejyba lr žvejybos laivais bei žvejyba es ir trečiųjų šalių žvejybos laivais lr išsžuvininkystė Lietuvoje turi gilias tradicijas. Pagal lr žuvininkystės įstatymą žuvininkystė-veikla, apimanti žuvų išteklių valdymą, išsaugojimą, atkūrimą, žvejybą, akvakultūrą, žuvų perdirbimą, pirminį žuvininkystės produktų pardavimą ir staigi matyti, kad žvejyba yra tik viena iš sudėtinių plačios žuvininkystės sąvokos dalių. Pagal lr žuvininkystės įstatymą žvejyba-žuvų gaudymas, laikymas ar perdirbimas ir sugautų žuvų gabenimas nepažeidžiant teritorinės jūros leistino perplaukimo teisės ir navigacijos laisvės išskirtinėje ekonominėje zonoje. Vadinasi, referato nagrinėjamu dalyku yra su visomis šiomis sritimis, susijęs teisinis reguliavimas.
Kaip teisingai pažymi ekologinės teisės vadovėlio autoriai: Lietuvoje nuo seno klostėsi žuvų išteklių naudojimo, reguliavimo ir apsaugos teisinės priemonės, užtat yra sukaupta tam tikras šios srities istorinis patyrimas [1 antanas marcijonas, bronius sudavičius, ekologinė teisė , 1996 m. eugrimas ,186 psl. ]. Iš įstatymų, kurie reguliuoja žuvininkystės veiklą, mūsų temai vienu svarbiausių reikėtų laikyti lr žuvininkystės įstatymą, nes būtent jame ir yra nustatytas žvejybos santykių teisinis reguliavimas. Kituose teisės aktuose, į kuriuos taip pat bus atkreiptas dėmesys, Civiliniame kodekse (toliau-ck), administracinių teisė pažeidimų kodekse (toliau-atpk), baudžiamajame kodekse (toliau-bk) yra nustatyta atsakomybė už minėtų teisinių santykių pažeidimus. Be abejo, kadangi Lietuva yra es narė, yra išskirtas ir es paramos klausimas ir su juo susijusios aktualijos bei problematika. Referato autorės tikslingai išskiria ir kitas pagrindines, su žvejybos teisiniais santykiais susijusias problemas bei pateikia galimus jų sprematyti, kas referate nagrinėjama tema apima ne visus, o tik dalį iš nurodytų santykių: žvejybą, žuvų perdirbimą ir akvakultūrą (tiek, kiek jie siejasi su žvejybos teisinių santykių problematika).
šio įstatymo tikslas-užtikrinti žuvų išteklius tausojančią žvejybą, jų išsaugojimą bei atkūrimą ir žvejybos kontrolę, atsižvelgiant į ekologines sąlygas, žuvininkystės ekonomiką, žvejų, žuvųbūtina paminėti, kad šio įstatymo nuostatos yra suderintos su es teisės aktais, Eb tarybos reglamentais (1993-2002 m. ) bei su eb komisijos 2003 m. Reglamentu.